top of page
Vyhledat

9 důležitých rad pro začátečníky v hoopdance

Aktualizováno: 11. 8. 2022

Před tím, než co začnete točit s obručí a učit se krásu hoopdance, sepsala jsem pro Vás 9 tipů, které bych si sama přála vědět jako úplný začátečník v hoopingu. Všichni na začátku bojujeme se stejnými věcmi. Pojďme si tedy říct pár důležitých rad, které Vám ušetří spoustu času hledání na internetu a pomohou Vám v úplných začátcích.


1. Na oblečení záleží

Volba vhodného oblečení na hooping je velmi důležitá a v začátcích Vám i takový "detail" může pěkně znepříjemnit zážitek. Obecně obruče nejlépe přilnou na holou kůži. Nejlepší variantou je tedy volba sportovního topu a kraťasů. Vhodné oblečení na hooping je uplé a bavlněné. Proč uplé? Nechceme tvořit překážku mezi obručí a tělem. Pokud budeme mít volné triko nebo kalhoty, automaticky nám budou zpomalovat obruč. Bavlna je z materiálu nejvhodnější volbou, protože je to neklouzavý materiál. Umělá hebká vlákna nejsou velmi vhodná. Obruč by nám mohla zbytečně sjíždět a padat dolu.


2. Správná velikost obruče

Rozhodujícím faktem, zda Vám půjde točení na pasu je správná volba velikosti a materiálu obruče. Ze začátku potřebujete obruč velkou a těžkou, jejíž hmotnost Vám v točení pomůže. Pokud Vás zajímá více, navštivte článek o Správném výběru první obruče, kde k tématu najdete více.

Velmi doporučuji mít také více obručí. Jednu velkou pro začátečníky, se kterou se pomaličku krok po kroku naučíte trik a jednu o trochu menší a lehčí (zpravidla polypro), která se lépe drží v rukou, není tak těžká a pěkně si s ní zatančíte a procvičíte triky ve svižnějším tempu.


3. Nastavte si reálné cíle

Naučit se první trik, sestavu nebo i točení na pasu trvá. Někomu kratší dobu, někomu delší čas. Avšak se správnou technikou a výdrží v tréninku jste schopni dosáhnout jakéhokoliv Vašeho hoopingového cíle. Když vezmete poprvé obruč do ruky, nečekejte, že zvládnete tančit ladně s obručí jako mávnutím kouzelného proutku. To, co vidíte na internetu je výsledek dlouhodobého tréninku. Postupujte krok po kroku, trénujte pravidelně a uvidíte, jak se budete časem posouvat.


4. Oslavujte i malé úspěchy

Právě jste udrželi obruč v pase o 10 vteřin déle než minule? To je skvělé! Dovolte si být začátečník a radujte se z každé nově naučené maličkosti. Právě tyto maličkosti dávají po pár týdnech velký posun!


5. Natáčejte se od začátku

Nezapomeňte si Vaši cestu od začátku dokumentovat. Vytvoříte si tak krásnou motivaci sami pro sebe a uvidíte ty obrovské pokroky, kterých jste za krátkou chvíli dosáhli.


6. Zaměřte se vždy na jednu věc

Určitě jste viděli na internetu milion triků, které se nutně potřebujete naučit. Doporučuji si udělat seznam triků, které se chcete naučit a jeden po druhém si je projít. Nejlépe je začít od těch, které se Vám zdají nejjednodušší a přibližují se Vaší úrovni.


7. Nesoutěžte, inspirujte se

Může být frustrující vidět spoustu úžasných hooperek na sítích. S kolika kruhy umí zacházet, žonglovat, točit na těle 6 obručí.... a já jen jednu. Pamatujte ale na to, že každý někde začínal. Každý si musel projít tím, kde jste teď Vy. Každý začínal s tím, že bojoval s udržením obruče na pasu. Čas a úsilí, které museli obětovat tréninku však na sítích nikdy neuvidíte. Nechte se jimi inspirovat, ale vždy pamatujte, proč děláte hooping? Hlavně pro sebe. Dělejte to tak, aby Vás to bavilo.


8. Přidejte se do místních skupin a spojte se s ostatními

Budete překvapeni, kolik lidí se ve Vašem okolí věnuje hoopingu. Vyhledejte si na Facebooku místní skupinu a seznamte se s dalšími hoopery. Je k nezaplacení, když můžete sdílet radost s někým, kdo je na stejné cestě jako Vy. Navíc se můžete podělit o nově naučené triky a vzájemně se inspirovat a motivovat.

V Česku máme skvělou FB skupinu Hooping v Čechách, aneb obruči zdar. Připojit se do ní můžete ZDE.


9. Vždy točte na obě strany

Každý máme svou dominantní stranu, na kterou se nám točí lépe a se kterou začínáme. Avšak vždy myslete na vyváženost pohybu a zkoušejte točit na obě strany, využívat obě ruce, nohy atd. Když točíte na svou nedominantní stranu, chce to trochu větší úsilí, avšak při pravidelném tréninku Vám to půjde stejně dobře jako na stranu druhou. Nestane se Vám tak, že když se v návaznosti triků dostanete na "tu druhou" stranu, kruh vám spadne. Já používám točení na mou nedominantní stranu jako rozcvičku. Nejen že se u toho skvěle zapotím, ale procvičím i mozek, protože levá ruka mě vede vždy trochu jinak než ta pravá, na kterou jsem zvyklá :-).


Pokud už s obručí točíte, chtěli byste poradit něco ostatním, kteří si tento článek budou číst? Dejte mi vědět do komentářů, co byste chtěli znát při Vašich úplných začátcích.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jak na flow?

Comments


bottom of page